Burgas

Komentarzy: 2 (dodaj)

 

Czwarte co do wielkości miasto w Bułgarii. Jest atrakcyjne turystycznie, niestety dosyć niefortunnie położone ze względu na sąsiedztwo największego kombinatu petrochemicznego „Neftochim”. Ze względy na niski brzeg utworzyły się tutaj jeziora lagunowe.

Tradycyjnie dla tego regionu nazwa miasta zmieniała się na przestrzeni wieków. Antyczna grecka nazwa to Pirgos, rzymska Deultum.  W czasach rzymskich ze względu na słodkowodne źródła wody Rzymianie urządzili tutaj kurort dla VIII legionu. Pozostałości można obejrzeć w pobliskiej miejscowości Debelt. Dopiero w średniowieczu powstała tutaj niewielka twierdza o nazwie Burgas. W 1878 roku kiedy Bułgaria odzyskała niepodległość miasto zamieszkiwało jedynie 3000 osób, jednak od tego czasu nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. 

Cerkiew katedralna św. Cyryla i Metodego – największa w mieście, wybudowana w 1869 roku. Posiada bardzo bogato zdobione wnętrze. 

Cerkiew ormańska św. Krzyża – wzniesienia w 1853 roku przez mniejszość ormianską (która do dzisiaj jest całkiem aktywna w Bułgarii). Ma typową architekturę dla świątyń ormiańskich w związku z tym mocno wyróżnia się na tle innych budynków bułgarskich. Znajduje się na ul. Generał-major Lermontow, zaraz za hotelem Bułgaria, dwie przecznice od dworca kolejowego (który jest repliką dworca w Warnie). 

Park Nadmorski – znajduje się na wschód od centrum. Pośród wielu pomników znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, który przebywał w mieście w październiku 1855 roku na miesiąc przed swoją śmiercią w Konstantynopolu. 

Komentarze

dress - 2013-03-27 07:09:47
I like the post ,thanks Flower Girls Dresses Cheap
Autor: dress

Dodaj nowy komentarz
Imię bądź nick
Adres email
(adres email nie będzie publikowany)
Tytuł komentarza
Treść komentarza
Wpisywanie komentarze są opiniami ich autorów, a nie serwisu obzor.pl.